Meistgesuchte Services

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Skip banner

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Szkoła Prawa Niemieckiego

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Informacje ogólne

Niemieckojęzyczny program studiów „Prawo w Niemczech” organizowany jest przez Szkołę Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim dla studentów (od III roku) i absolwentów kierunku PRAWO. Podstawą przyjęcia jest znajomość jęz. niemieckiego na poziomie B2/C1. SPN UJ została utworzona przez uniwersytety w Heidelbergu, Krakowie i Moguncji z myślą o zorganizowaniu systematycznej współpracy naukowej między ww. uniwersytetami partnerskimi oraz współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami. Celem studiów prawa niemieckiego oferowanych przez SPN UJ jest przybliżenie polskim studentom systemu prawa w Niemczech oraz wykształcenie prawników zdolnych do swobodnego poruszania się  w dwóch systemach prawnych na płaszczyźnie międzynarodowej.   

W ramach niemieckojęzycznego programu studiów „Prawo w Niemczech” studenci mogą otrzymać:

  • Certyfikat ukończenia kursu „Prawniczy język niemiecki”
  • Dyplom ukończenia kursu prawa niemieckiego
  • Prestiżowy dyplom LL.M.

Program studiów „Prawo w Niemczech” podzielony jest na cztery semestry: 

  • W pierwszym semestrze słuchacze SPN biorą udział w kursie prawniczego języka niemieckiego. 
  • W drugim semestrze słuchacze SPN uczęszczają na kurs prawa niemieckiego, prowadzony przez profesorów z uniwersytetów Ruprechta Karola w Heidelbergu i Johannesa Gutenberga w Moguncji. Kurs oferuje 12 wykładów obejmujących wstęp do istotnych działów prawa niemieckiego, ze szczególnym naciskiem na prawo cywilne. Wiedza uzyskana na wykładach jest powtarzana i pogłębiana na ćwiczeniach oraz sprawdzana podczas kolokwiów, ocenianych przez niemieckich profesorów w skali niemieckiej. Drugi semestr kursu kończy się egzaminami ustnymi oraz uroczystym wręczeniem dyplomów.
  • W ramach trzeciego (fakultatywnego) semestru absolwenci kursu prawa niemieckiego  - po ukończeniu studiów prawniczych w Polsce - mają możliwość kontynuowania nauki w formie skróconego programu LL.M.  „Prawo w Niemczech” na uniwersytetach w Moguncji i Heidelbergu. W ciągu jednego semestru uczęszczają na wykłady i ćwiczenia z niemieckimi studentami. 
  • W trakcie czwartego (fakultatywnego) semestru studenci przygotowują pracę magisterską pod opieką niemieckiego promotora. Po obronie pracy absolwenci uzyskują niemiecki dyplom LL.M.  

Historia

W lutym 1998 roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Nauk Prawnych i Ekonomicznych Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Heidelbergu zainicjowały wspólnie powstanie Szkoły Prawa Niemieckiego w Krakowie. Celem Szkoły było przekazywanie polskim studentom wiedzy o niemieckim i europejskim prawie, ponadto wspieranie reformy polskiego systemu prawnego, jak też przygotowanie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej oraz dostosowanie prawa polskiego do prawa europejskiego. Szkoła stała się instytucją ułatwiającą i wspierającą w przyszłości kontakty polskich i niemieckich studentów prawa oraz pracowników naukowych.

W ciągu dziesięciu lat od pierwszego kursu prawa niemieckiego obok Szkoły Prawa Niemieckiego wyrosły kolejne projekty polsko-niemieckie, znacznie uzupełniające i rozszerzające ofertę programową. Od 2010 roku Szkoła Prawa Niemieckiego prowadzi niemieckojęzyczny program studiów „Prawo w Niemczech”, który umożliwia absolwentom SPN uzyskanie tytułu LL.M. uniwersytetu w Heidelbergu lub Moguncji. W ramach Szkoły Prawa Niemieckiego odbywają się dwa razy w roku konferencje naukowe, poświęcone aktualnym zagadnieniom prawa polskiego, niemieckiego oraz europejskiego. Przy Uniwersytecie Jagiellońskim ustanowiona została ponadto Szkoła Prawa Polskiego, oferująca niemieckim studentom, referendarzom oraz asesorom kursy z zakresu polskiego prawa gospodarczego. Od 2007 roku działa w na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej letnia szkoła poświęcona prawu niemieckiemu, a od 2011 roku SPN prowadzi, we współpracy ze Szkołą Prawa Niemieckiego UW, program Alumni.

W obecnej formie Szkoła Prawa Niemieckiego UJ jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetów w Krakowie, Heidelbergu i Moguncji. Prowadzi swoją działalność – w głównej mierze – w dwóch miastach: Krakowie i Kijowie (współpracując z Akademią Kijowsko-Mohylańską) organizując kursy prawa niemieckiego, a także oferując swoim absolwentom dalsze możliwości kształcenia z niemieckimi studentami.

Projekt realizowany przez Szkołę jest finansowany wyłącznie przez fundacje i środki prywatne, a profesorowie z Niemiec prowadzą zajęcia bez wynagrodzenia. Mecenasami projektu są: Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Marga i Kurt Möllgaard oraz Fundacja im. Gerty Scharffenorth. Pojedyncze projekty SPN otrzymywały też znaczne wsparcie finansowe od Fundacji im. Roberta Boscha, Fundacji Meyer-Struckmann oraz Fundacji ZEIT Ebelin i Gerd Buccerius.

Uniwersytet Jagielloński

Założony w 1364 r. dekretem króla Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Jagielloński (wtedy pod nazwą Studium Generale) jest po Pradze najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej. Od początku swego istnienia kształcił on polskie i europejskie elity i zalicza w swój poczet wielu sławnych wychowanków  jak np. Mikołaj Kopernika, Jana III Sobieskiego czy Karola Wojtyłę.

W 2013 r. Uniwersytet Jagielloński jest drugą co do wielkości – po Uniwersytecie Warszawskim – i zarazem najlepszą uczelnią w Polsce. Oferta edukacyjna jest uniwersalna i obejmuje zarówno nauki ścisłe, jak i kierunki humanistyczne.

Uniwersytet Ruprechta Karola w Heidelbergu

Założona w 1386r. Ruperto Carola jest najstarszym uniwersytetem w Niemczech i jednym z wiodących uniwersytetów w Europie. Liczne wyróżnienia w programach ekscelencji oraz wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach potwierdzają wyśmienitą markę uniwersytetu w przestrzeni naukowej i badawczej. W edukacji studentów i promowaniu wybitnych młodych naukowców uniwersytet w Heidelbergu stawia na zorientowaną na badania naukę oraz świetnie strukturyzowane kształcenie doktorantów.

Ruperto Carola jest uniwersytetem uniwersalnym, którego oferta edukacyjna obejmuje nauki humanistyczne, prawne, jak również nauki ścisłe i medyczne. Uniwersytet stawia przy tym na rozwijanie nowych dziedzin i kierunków, współpracę interdyscyplinarną oraz ścisłą współpracę ze społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym.

Łącząc tradycję z przyszłościowymi koncepcjami naukowymi w badaniach i dydaktyce, Ruperto Carola z dumą może twierdzić, iż kształtuje przyszłość. Od 1386 roku.

Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji

Z ponad 37 tyś. zapisanych studentów Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (JGU) jest w pierwszej dziesiątce największych niemieckich uniwersytetów. Oferta edukacyjna obejmuje 84 kierunki i 219 programów studiów, w tym 95 programów typu Bachelor, 101 typu Master oraz 6 kierunków dodatkowych.

Założony za czasów Gutenberga w roku 1477, uniwersytet został ponownie otwarty – po 150-letniej przerwie – w 1946 roku. Do dziś uniwersytet wierny jest ideałom patrona: promowaniu i implementowaniu nowoczesnych idei; pomnażaniu wiedzy, by poprawić warunki życia ludzi i ich dostęp do edukacji; codziennemu przekraczaniu blokujących nas barier.

JGU jest międzynarodowym uniwersytetem badawczym o światowej reputacji. Tę reputację zawdzięcza zarówno wybitnym naukowcom, jak i wyśmienitym wynikom badań w naukach ścisłych, medioznawstwie i dziennikarstwie oraz naukach historycznych i kulturowych.

Międzynarodową pozycję uniwersytetu podkreśla również wydział prawa i ekonomii. Liczne kontakty badawcze, programy magisterskie z prawa obcego dla niemieckich studentów, programy LL.M. dla cudzoziemców umieszczają wydział prawa w samym centrum międzynarodowych kontaktów naukowych.

Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”

Akademia Kijowsko-Mohylańska (po ukraińsku: Національний університет «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА)) wywodzi się z założonego w 1632 r. przez ówczesnego metropolitę kijowskiego Piotra Mohyłę Kolegium i jest tym samym najstarszą uczelnią Ukrainy. Zamknięta podczas rewolucji październikowej w 1918 r., została ponownie otwarta po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę w 1991 r. Dzisiaj Akademia Kijowsko-Mohylańska należy do wiodących uczelni Ukrainy. Dzięki dobrym kontaktom zagranicznym i profesjonalnej kadrze Akademia Kijowsko-Mohylańska kształci przyszłe ukraińskie elity wedle międzynarodowych standardów.

Prof. UJ dr hab. Krzysztof Oplustil

Dr hab. nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Polityki Gospodarczej, kierownik Ośrodka Koordynacyjnego Szkół Praw Obcych na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Od października 2015 r. jest Pełnomocnikiem Dziekana WPiA UJ ds. Szkoły Prawa Niemieckiego.

Doktorat z zakresu polskiego i niemieckiego prawa spółek obronił w 2000 r. na Uniwersytecie Ruperta i Karola w Heidelbergu (promotor: prof. dr Peter Hommelhoff). W 2002 r. został laureatem ufundowanej przez Fundację im. Alexandra von Humboldta nagrody im. Sofji Kowalewskiej. W latach 2002-2005 był pracownikiem naukowym w Instytucie Niemieckiego i Europejskiego Prawa Spółek i Prawa Gospodarczego Uniwersytetu w Heidelbergu. Od. 2010 r. pracownik Kancelarii Sejmu RP w Biurze Analiz Sejmowych na stanowisku główny specjalista ds. legislacji. Członek Zespołu ds. reformy prawa spółek przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w latach 2003-2006, 2010-2013 i 2015 r. Autor licznych publikacji, w tym monografii, z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego oraz prawa europejskiego.

***

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Peter-Christian Müller-Graff

Jest profesorem zwyczajnym w zakresie prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego, prawa europejskiego i analizy porównawczoprawnej na Uniwersytecie w Heidelbergu oraz dyrektorem Instytutu Niemieckiego i Europejskiego Prawa Gospodarczego i Prawa Spółek. Pełni funkcję rzecznika Europejskiego Kolegium Doktoranckiego „Transformacja systemowa i integracja gospodarcza w łączącej się Europie” Uniwersytetów w Heidelbergu, Krakowie i Moguncji, a także pełnomocnika Rektora Uniwersytetu im. Ruprechta Karola w Heidelbergu ds. partnerstwa z Uniwersytetem Jagiellońskim. Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Peter-Christian Müller-Graff jest również dyrektorem Szkoły Prawa Niemieckiego UJ oraz Szkoły Polskiego Prawa Gospodarczego UJ ze strony Uniwersytetu w Heidelbergu. W roku 2011 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Prof. Dr. Udo Fink

Habilitacja w 1996 roku na uniwersytecie w Kolonii u Prof. Dr. Hartmuta Schiedermaira. W latach 1996 – 2000 był profesorem prawa publicznego, prawa międzynarodowego publicznego, w szczególności międzynarodowego prawa gospodarczego na uniwersytecie w Getyndze. Od 2000 roku jest kierownikiem Katedry Prawa Publicznego, Prawa Międzynarodowego Publicznego, Prawa Europejskiego i Międzynarodowego Prawa Gospodarczego na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, a od 2011 roku zastępcą dyrektora Mogunckiego Instytutu Mediów. Profesor Dr. Udo Fink jest wieloletnim wykładowcą na studiach podyplomowych „Integracja Europejska” Instytutu Europejskiego Uniwersytetu Kraju Saary; w 2011 roku był wykładowcą Lewis & Clarke Law School w Portland w stanie Oregon. Od 2002 roku Profesor Dr. Udo Fink jest dyrektorem Szkoły Prawa Niemieckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego z ramienia Uniwersytetu w Moguncji.

Biblioteka

Szkoła Prawa Niemieckiego UJ dysponuje obszerną niemieckojęzyczną biblioteką prawniczą. Obejmuje ona aktualne podręczniki pozwalające studentom powtórzyć materiał i przygotować się do kolokwiów, komentarze oraz literaturę specjalistyczną. Aktualny zbiór pozycji znajdą Państwo w elektronicznym katalogu Biblioteki Jagiellońskiej wykorzystując zakładkę "Indeksy" i wyszukując wedle sygnatury „BSPN”.

Zasoby biblioteki SPN UJ dostępne są w czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej przy ul. Olszewskiego 2. Zbiory ustaw oraz podręczniki dostępne są również dla studentów SPN UJ w wypożyczalni.

Uniwersytet Jagielloński wykupił ponadto licencję na dostęp do bazy danych Beck Online. Beck Online jest wiodącą prawniczą bazą danych w Niemczech obejmującą setki monografii, komentarzy oraz czasopism ze wszystkich działów prawa.

Baza Beck Online dostępna jest z każdego komputera zalogowanego w domenie uniwersyteckiej pod adresem www.beck-online.beck.de Poza uniwersytetem studenci oraz pracownicy posiadający uniwersyteckie konto mailowe mogą uzyskać dostęp do baz danych przez Extranet.

Zasoby biblioteczne oraz bazy danych oferowane przez SPN UJ umożliwiają słuchaczom Szkoły, a także zainteresowanym studentom i pracownikom naukowym pogłębienie wiedzy z zakresu prawa niemieckiego na potrzeby studiów w SPN UJ, jak i dalej idących zainteresowań oraz badań naukowych.

Ponadto zachęcamy do korzystania ze źródeł dostępnych w internecie:

Niemieckie ustawy: www.gesetze-im-internet.de
Orzecznictwo Bundesverfassungsgericht
Orzecznictwo Bundesgerichtshof
Orzecznictwo Bundesverwaltungsgericht
Orzecznictwo Bundesarbeitsgericht